Het Paleis Brandt, leesvoorstelling over Samuel Sarphati

Een theatrale leesvoorstelling over Samuel Sarphati
Locatie: De Nieuwe Kerk
24 maart, 25 maart, 26 maart & 27 maart 2026
Tijd: 20.00 - 21.30 uur (deuren open vanaf 19.30 uur)
Zonder Samuel Sarphati (1813-1866) zou Amsterdam er anders uitzien. De stad moest het dan stellen zonder Amstelhotel, De Pijp en sociale woningbouw. Maar arts en inspirator Sarphati zorgde ook voor schone grachten, nijverheidsonderwijs, investeringsbanken én – misschien nog wel het belangrijkste – hij emancipeerde het grote Joodse volksdeel tot gelijkwaardigheid en aanzien.
Grootste Amsterdammer Ooit!
Sarphati was een man met een snelle geest, met dwingende charme en een groot verstandig hart. In 2025 werd hij uitgeroepen tot de Grootste Amsterdammer Ooit.'Vooruitgang moet getoond worden!'
En dus werd op Sarphati’s initiatief het schitterende Paleis voor Volksvlijt gebouwd, het mooiste gebouw van Europa. Maar deze triomf werd overschaduwd door een regelrechte tragedie. Twintig dagen voor de opening overleed zijn vrouw. De catastrofale brand op 18 april 1929 heeft Samuel niet meer mee hoeven maken.
Tekst en regie: Ger Beukenkamp
Productie: Stichting Cultuurgeneratie
HET PALEIS BRANDT! is onderdeel van de tentoonstelling Mokum, de biografie van Joods Amsterdam.
